Už vás hormonálne zmeny doslova privádzajú do šialenstva a neviete, čo robiť, aby ste sa opäť cítili vo svojej koži? Nie, nie ste divná. A dokonca v tom nie ste sama. Podobné pocity prežívali ženy, ktoré žili dávno pred nami, rovnako ako ženy, s ktorými dnes zdieľame priestor. A dokonca aj tie, ktoré prídu po nás. Môže byť odpoveďou na vašu frustráciu bylinka, ktorú poznáme pod názvom smldinec chlpatý? A ak áno, čo vlastne dokáže?
Ženské hormóny sa neustále menia. Vďaka tomu je možné opakovane otehotnieť a dojčiť až do chvíle, keď o svoju reprodukčnú schopnosť prídeme. Tieto hormonálne výkyvy spôsobujú, že sme v niektorých fázach cyklu podráždenejšie, máme väčšiu chuť na sex alebo nám chýba energia a necítime sa dostatočne výkonné.
Keďže tieto prejavy plodnosti nás môžu sprevádzať veľkú časť života, je prirodzené, že mnohé z nás hľadajú spôsob, ako z tohto nekonečného kolotoča vystúpiť a jednoducho sa cítiť dobre.
A pretože nie sme jediné, ktoré sa snažia nájsť riešenie, môžeme sa oprieť o znalosti prírody a skúsenosti žien z rôznych kútov sveta. Mnohé z nich verili (a stále veria) v silu bylinky s názvom smldinec chlpatý.
A práve o nej bude dnes reč.
Čo je to smldinec chlpatý?
Smldinec chlpatý je pôvodne čínska bylina, ktorá sa v stredoveku dostala až do Ameriky. Práve na tomto kontinente si ju obľúbili ženy Aztékov a Mayov, ktoré ju používali na rôzne ženské ťažkosti. Práve od nich pochádza aj anglický názov tejto rastliny – Wild Yam.
Najlepšie účinky smldinca chlpatého
V 18. a 19. storočí používali bylinkári Wild Yam (Dioscorea villosa) na zmiernenie menštruačných kŕčov, problémov spojených s pôrodom, ale aj pri tráviacich ťažkostiach a kašli. V 50. rokoch 20. storočia vedci zistili, že korene tejto rastliny obsahujú diosgenín. Diosgenín je fytoestrogén, teda rastlinný estrogén, ktorý sa môže chemicky premeniť na hormón progesterón. Diosgenín sa stal kľúčovou zložkou pri výrobe prvých antikoncepčných tabletiek v 60. rokoch 20. storočia.
Menopauza
Smldinec chlpatý obsahuje vápnik, vitamín C, fytosteroly a ďalšie látky, ktoré môžu prispievať k hormonálnej rovnováhe u žien – a to aj v období menopauzy. V tradičnej medicíne sa tiež využíva na podporu ženského libida a ako tzv. maternicové tonikum. Keďže počas menopauzy býva chuť na intímny život znížená a hormonálne zmeny môžu ovplyvniť aj samotné pohlavné orgány, čo môže spôsobiť, že pohlavný styk je pre ženu menej príjemný, aj v tomto ohľade môže mať užívanie smldinca chlpatého svoje opodstatnenie.
Menštruácia
Ženy využívali smldinec chlpatý aj na reguláciu menštruačného cyklu a zmiernenie menštruačných bolestí. Preto môže byť táto harmonizujúca bylina užitočná aj pre ženy v plodnom veku.
Ako ho správne užívať?
Smldinec chlpatý je rozhodne zaujímavá rastlina. Samostatne však nemusí byť dostatočne účinný na podporu hormonálnej rovnováhy počas menštruácie a menopauzy. Z tohto dôvodu sa často kombinuje s ďalšími bylinami, vitamínmi a látkami, ktoré prirodzene obsahujú fytoestrogény.
Aby ste nemuseli všetky tieto zložky užívať jednotlivo, vyskúšajte ich premyslenú kombináciu vo forme výživového doplnku, ktorý uľahčí prechod týmto obdobím.
V jeho zložení sa snažte hľadať smldinec chlpatý spolu s:
- ďatelinou lúčnou červenou,
- drmkom obyčajným,
- ploštičníkom strapcovitým,
- ľanom siatym,
- ženšenom pravým,
- vitamínmi skupiny B,
- zinkom.
Nezabúdajte, že menopauza predstavuje pre každú z nás dôležitý životný míľnik. Hormóny a ich činnosť významne ovplyvňujú naše celkové zdravie.
Preto sa počas perimenopauzy, menopauzy a postmenopauzy začnite zaujímať o hustotu kostí (keďže hrozí osteoporóza), o hladinu cholesterolu v krvi (ktorá má tendenciu stúpať) a snažte sa celkovo viac odpočívať a dodržiavať zdravý životný štýl.
Iba komplexnou snahou o zmenu životosprávy dosiahnete najlepšie výsledky.
Autorom článku je:
Jana Pařízková
Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.