Hoci sa menopauza často spomína v súvislosti s prechodom, veľmi dôležité je aj obdobie, ktoré nasleduje hneď po nej. Nazýva sa postmenopauza a v jej priebehu sa postupne prejavujú rôzne zdravotné problémy. Ako ju spoznať? A má trvanie?
Menopauza, do ktorej vstúpime, keď 12 po sebe nasledujúcich mesiacov nemenštruujeme, ešte zďaleka nekončí. Existuje aj obdobie nazývané postmenopauza, ktoré je charakteristické tým, že sa musí vyrovnať s mnohými ďalšími ťažkosťami. Vrátane zdravotných. V skorších dobách nás pred nimi do veľkej miery chránili ženské hormóny, ktoré sa „vypínajú“ počas menopauzy.
Z tohto dôvodu je dôležité, aby ste sa vopred informovali a vedeli, na čo si v tomto období dávať pozor. Vďaka tomu je oveľa jednoduchšie udržať sa v dobrej kondícii.
Čo je postmenopauza?
Postmenopauza je obdobie po menopauze. (Čo je zrejmé už zo samotného začiatku slova, ktoré obsahuje slovo post.) Hoci negatívne príznaky, ktoré boli spojené s prechodom, môžu postupne ustupovať, neznamená to, že v postmenopauze nie sú ďalšie výzvy, ktorým treba čeliť. Najmä preto, že znížená hladina estrogénu zvyšuje náchylnosť vášho tela na vznik skutočne závažných zdravotných problémov.
Ako dlho to trvá?
Dĺžka tohto obdobia nie je obmedzená, pretože rozhodujúcim faktorom je, že ste už prešli menopauzou. (t. j. ste nemenštruovali 12 po sebe nasledujúcich mesiacov a už nemôžete otehotnieť.)
Príznaky a prejavy postmenopauzy
Hoci sú menopauzálne príznaky v postmenopauze menej intenzívne, u niektorých žien sa môžu v tomto období stále vyskytovať. Okrem toho sa môžu objaviť aj ďalšie, s ktorými ste možno nepočítali.
Patria medzi ne:
- Inkontinencia moču
- Návaly tepla
- Návaly horúčavy pri potení
- Depresia
- strata chuti na sex (ale niektoré ženy si ho užívajú viac, najmä keď vedia, že už nemôžu otehotnieť)
- Nespavosť
- Prírastok hmotnosti
- Vaginálna suchosť
- Vypadávanie vlasov
Po pohlavnom styku sa môže vyskytnúť aj slabé krvácanie, ktoré môže súvisieť s vaginálnou suchosťou a vaginálnou atrofiou. Rozhodne však nie je múdre zanedbávať preventívne prehliadky u lekára, pretože to môže byť aj príznakom myómov maternice a podobne.
Z dlhodobého hľadiska zvyšuje aj riziko osteoporózy, stavu, pri ktorom sa znižuje hustota kostí. Zvyšuje tiež riziko kardiovaskulárnych ochorení, riziko obezity atď. Pravidelne sa vykonáva aj skríning rakoviny prsníka. Okrem toho, ak máte nového sexuálneho partnera, skutočnosť, že už nemôžete otehotnieť, by nemala byť dôvodom na zanedbanie prevencie pohlavne prenosných chorôb.
Ako sa vyrovnať s postmenopauzou?
Každá žena prežíva toto obdobie inak, preto nemusíte potrebovať toľko úľavových prostriedkov ako vaša priateľka. V každom prípade môže kvalitný lubrikant na báze vody zlepšiť váš sexuálny život. Môžete tiež požiadať svojho lekára o hormonálnu liečbu.
Prínosom pre vás však bude aj celková zmena životného štýlu, ktorá by mala zahŕňať častejšie preventívne prehliadky, zdravú stravu a primeranú formu pohybu. Úľavu od pretrvávajúcich príznakov menopauzy môžu poskytnúť aj voľnopredajné výživové doplnky pre ženy v menopauze, ktoré obsahujú komplex bylín a iných látok.
Vyhľadajte ich:
- Ploštičník hroznatý
- Ženšen pravý
- Ďatelina lúčna
- Smldinec chlpatý
- Ľan siaty
- Vitamíny skupiny B
A ďalšie látky (vápnik, vitamín K, vitamín D…), ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu, energiu, libido a celkové zdravie organizmu.
Autorom článku je:
Jana Pařízková
Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.