Ženské telo je veľmi citlivé na akékoľvek zmeny. Keď sme v strese, môže to mať negatívny vplyv na silu našej menštruácie a na našu schopnosť otehotnieť. Počas menopauzy, keď sa mení aktivita ženských pohlavných hormónov, čakajú ženy veľmi nepríjemné zmeny. Môže mať hormonálna joga pozitívny vplyv na tieto problémy?
Ak ste niekedy uvažovali o tom, že začnete cvičiť, pravdepodobne ste na chvíľu zvážili možnosť začať sa venovať joge. Okrem toho, že je relaxačná, má pozitívny vplyv na ľudskú psychiku a flexibilitu.
Neexistuje však len jedna joga. V poslednom čase sa napríklad čoraz viac hovorí o hormonálnej joge, ktorá má harmonizovať ženskú psychiku a telo.
V čom presne spočíva jeho čaro? A môže mať jej cvičenie nejaký vplyv na jej schopnosť otehotnieť?
Čo je hormonálna joga?
Pojem hormonálna joga sa spája s Dinah Rodrigues. Táto rodená Brazílčanka je psychologička a jogová terapeutka, ktorá prišla s konceptom hormonálnej jogovej terapie.
Hormonálna jogová terapia má pomôcť ženám pri hormonálnych výkyvoch, ktoré sprevádzajú ich život. K tomuto cvičeniu sa často uchyľujú ženy, ktoré chcú otehotnieť, a ženy, ktoré prechádzajú menopauzou.
Kedy je vhodné ju praktizovať?
Keďže niektoré cvičenia sú určené na stimuláciu tvorby hormónov, je dôležité, aby sa ženy, ktoré majú záujem o ich vykonávanie, najprv poradili so svojím ošetrujúcim lekárom. Najmä ak dlhodobo užívajú lieky, na ktoré by hormonálna joga mohla mať negatívny vplyv.
Hormonálna joga vám môže pomôcť s:
- Zníženie nepríjemných pocitov počas menopauzy
- Lepší manažment syndrómu polycystických vaječníkov
- Premenštruačný syndróm
- Liečba neplodnosti (ako doplnok ku konzervatívnej liečbe)
V neposlednom rade ho môžu praktizovať ženy, ktoré majú záujem o celkové upokojenie a lepšiu flexibilitu tela.
Počas tehotenstva alebo menopauzy
Neplodnosť môže byť dôsledkom dlhodobého stresu. Z tohto dôvodu sa ženy naučia lepšie relaxovať a dýchať. (Čo vedie k ľahšiemu odstráneniu výparov výdychom.) Zlé prekrvenie pohlavných orgánov, ktoré môžu byť dlhodobo stiahnuté alebo v nesprávnej polohe, môže tiež spôsobiť neplechu. V neposlednom rade môže joga zlepšiť funkciu svalov panvového dna.
Pokiaľ ide o hormonálnu jogu v čase menopauzy, v tele žien môže tento typ cvičenia aktivovať lepšiu produkciu hormónov. To môže zmierniť nepríjemné príznaky, ktoré sú úzko spojené s menopauzou.
Pravidelné cvičenie tiež prispieva k normálnemu stavu kostí a žena sa lepšie vyrovnáva s náročnejším životným obdobím.
Ako cvičiť hormonálnu jogu?
Cvičenia pre hormonálnu jogu bývajú odlišné. Pokiaľ ide o menopauzu, pozrime sa na niekoľko najobľúbenejších jogových pozícií.
Skúste:
- Pozícia mačky/kravy (kľačanie na štyroch a vyhrbenie chrbta nahor a na rovinu)
- Výpad (stoj na jednej nohe pokrčenej a druhá noha leží voľne za vami)
- Predklon (nohy sú rozkročené a stred tela je pritiahnutý k zemi, ruky sa dotýkajú chodidiel)
- Pozícia dieťaťa (v kľaku s mierne rozkročenými nohami a vystretými rukami s hornou polovicou tela pritlačenou k zemi)
Aby bolo cvičenie účinné, je úplne pochopiteľné, že by ste ho mali vykonávať pravidelne. Uistite sa tiež, že máte pohodlné cvičebné oblečenie a že vás počas cvičenia nebude nikto rušiť.
Nezabúdajte ani na zdravý životný štýl, pravidelné kontroly u lekára a dlhodobé užívanie bylinných doplnkov stravy v období menopauzy.
Autorom článku je:
Jana Pařízková
Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.