Fytoestrogény sa často spomínajú v súvislosti s menopauzou a jej lepším zvládaním a mnohé ženy na ne upriamujú svoju pozornosť. Ale čo to vlastne je? A aké výhody vám ich používanie môže priniesť?
Menopauza je veľmi búrlivé obdobie, počas ktorého si hormóny v ženskom tele robia prakticky čo chcú. Vzhľadom na to, že dochádza k postupnému vyhasínaniu funkcie vaječníkov, a vzhľadom na to, že v období prechodu ženy bojujú s mnohými sprievodnými príznakmi, ktoré ovplyvňujú kvalitu života, je pochopiteľné, že hľadajú rôzne spôsoby, ako túto situáciu prežiť s čo najväčšou gráciou.
Jednou z dostupných metód, ktoré môžu ženám pomôcť lepšie sa vyrovnať s návalmi tepla a potením, ako aj s väčšou psychickou pohodou a harmóniou, je užívanie fytoestrogénov. Len málo ľudí však vie, čo presne to je. Okrem toho nie každý vie, že v potravinách sa nachádzajú aj fytoestrogény.
Keďže ide o skutočne zaujímavú tému, ktorej podrobnejšie poznanie môže byť pre váš život nevyhnutné, v nasledujúcich odsekoch sa jej budeme venovať podrobnejšie.
Čo sú fytoestrogény?
Fytoestrogény sú látky prírodného pôvodu, ktoré pôsobia ako ženské pohlavné hormóny(estrogény). Zároveň sú klasifikované ako endokrinné disruptory, preto je dôležité zabezpečiť ich dostatočný príjem. (Okrem toho nemusí byť vhodný pre niektoré skupiny ľudí.) V opačnom prípade môže ich príjem narušiť fyziologické funkcie hormónov, čo môže mať vážne následky.
Fytoestrogény sa prirodzene nachádzajú v mnohých rastlinách, ktoré sú bežné v našej oblasti. Nie je to teda žiadna rarita. Predpokladá sa, že v rastlinách tieto látky pôsobia ako ochrana pred bylinožravcami. Teoreticky môžu ovplyvniť ich plodnosť. Majú však aj ďalšie dôležité funkcie. (Napríklad fungistatický.)
Ako ovplyvňuje naše zdravie – účinky
O pozitívnom vplyve fytoestrogénov na ľudské zdravie sa stále vedú rozsiahle diskusie. Najčastejšie skúmanou skupinou sú však ženy po menopauze, u ktorých došlo k prirodzenému poklesu pohlavných hormónov.
Ak sa však pozrieme na niektoré pozitívne zistenia, v krajinách, ktoré majú dlhodobo vyšší príjem izoflavónov v strave, je nižší výskyt rakoviny. (V porovnaní s krajinami, kde je príjem fytoestrogénov nízky.) Ochranný účinok fytoestrogénov na vznik rakoviny však zatiaľ nebol úplne potvrdený, pretože štúdie na ľuďoch zatiaľ nepriniesli jednoznačné výsledky, ktoré by potvrdili jednoznačne pozitívne účinky.
Strava obsahujúca fytoestrogény môže tiež podporiť normálny stav kardiovaskulárneho systému. Konkrétne sa diskutuje o možnosti zlepšenia zloženia krvných lipidov. Niektoré štúdie však tento pozitívny účinok (opäť) nepotvrdili.
Okrem toho, ako už bolo uvedené, fytoestrogénom by sa mali vyhýbať najmä deti, tehotné ženy a ženy v produktívnom veku, pretože pre tieto skupiny môžu predstavovať riziko. Napríklad nadmerný príjem fytoestrogénov môže ovplyvniť pravidelnosť menštruačného cyklu atď.
Fytoestrogény a menopauza
Ženám, ktoré sa blížia k menopauze alebo sú už po menopauze, sa najviac odporúča užívať fytoestrogény, pretože majú najnižšie riziko možných vedľajších účinkov. V tomto období sa vyskytuje tzv. menopauzálny syndróm, ktorý postihuje až 80 % žien.
Aby sa ženy cítili lepšie, zvyčajne sa im v tomto období odporúča zmeniť životný štýl. Riešením môže byť aj hormonálna liečba, ktorá však môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny prsníka, preto ju mnohé ženy odmietajú. Práve pre ne môže byť použitie fytoestrogénov zmysluplnou alternatívou.
Potvrdzuje to napríklad skutočnosť, že fytoestrogény môžu mať určitý ochranný účinok na kvalitu kostí. Pôsobenie fytoestrogénov môže byť pozitívne aj pre starostlivosť o pleť, ktorá počas menopauzy často stráca svoju kvalitu a stáva sa citlivejšou.
Ako doplniť fytoestrogény?
Ako doplniť fytoestrogény? To je možné niekoľkými spôsobmi. Niektoré ženy vyhľadávajú potraviny, ktoré ich obsahujú, medzi ktoré tradične patrí sója, citrusové plody, červené a žlté ovocie a zelenina, špenát, slnečnicové semienka alebo obilniny. Niektoré bylinky sa však tiež považujú za najlepších pomocníkov.
Červený ďatelina
Červená ďatelina rastie takmer všade, ale často ani netušíme, aké účinky môže mať na ženský organizmus. Táto rastlina obsahuje fytoestrogény, ktoré môžu podporiť hormonálnu rovnováhu počas prechodu a pomôcť vám lepšie znášať zmeny, ktoré prichádzajú v tomto období života. Vyhľadávajú ho najmä ženy, pretože im môže pomôcť vyrovnať sa s návalmi tepla a potením.
Ploštičník hroznatý
Zamerajte svoju pozornosť aj na takú plošticu, ktorá mnohým ženám nie je veľmi známa. Opäť môže zmierniť príznaky menopauzy, ktoré súvisia s poklesom ženských pohlavných hormónov. Môže tiež pomôcť zmierniť ťažko predvídateľné návaly tepla a potenie. Naopak, tehotné ženy by sa jej mali vyhýbať, pretože môže vyvolať pôrodné bolesti.
Namiesto užívania samotných bylín však vyskúšajte viaczložkové výživové doplnky pre menopauzu, ktoré kombinujú ďatelinu a skorocel s vitamínom E, vitamínmi skupiny B, zinkom, mätou piepornou, ženšenom, ľanovým semenom a senovkou gréckou.
Autorom článku je:
Jana Pařízková
Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.