Mnohé ženy trpia návaly tepla v období menopauzy. A keby len na nich! Je potrebné riešiť aj vaginálnu suchosť alebo zníženie libida. V horšom prípade ide o osteoporózu, ktorá tajne oberá ženy o kostnú hmotu. Aby bolo toto obdobie pre vás znesiteľnejšie, poradíme vám najlepšie bylinky na menopauzu.
Bylinky v menopauze sa nespájajú len s predchádzajúcimi časmi, keď neexistovali žiadne lieky alebo doplnky. Mnohé ženy sa k ich používaniu uchyľujú aj dnes. Niektoré z nich majú pozitívny vplyv na ženské telo v prechode. Je však dôležité vedieť, po ktorých z nich siahnuť. Rovnako dôležité je poznať možné obmedzenia ich používania. V opačnom prípade by mohli v našom tele spôsobiť viac škody ako úžitku.
Ak nemáte mamu alebo babičku, ktorá by vám mohla odovzdať svoje vedomosti, tu sú najdôležitejšie informácie.
Prírodná liečba menopauzy
Menopauza nie je choroba, ale koniec reprodukčného obdobia ženy. Takže neexistuje žiadny liek. Alebo aspoň nie v tom zmysle, ako toto slovo chápeme my. Existujú však metódy, ktoré môžu zmierniť jeho nepríjemné prejavy. A je dobré sa na ne v tejto fáze zamerať.
Aby sme zabránili nežiaducemu úbytku kostnej hmoty, mali by sme mať v strave dostatok vitamínu D a vápnika. Vitamín K2 je dôležitý aj pre kosti. Budete sa cítiť lepšie, aj keď sa budete snažiť udržať si zdravú telesnú hmotnosť. Pomalší metabolizmus z vás pravdepodobne neurobí modelku, ale určite nie je múdre znášať veľa nadbytočného tuku. Okrem zdravšieho kardiovaskulárneho systému a menšieho rizika cukrovky budete mať menej návalov horúčavy. V neposlednom rade sa spriateľte s jedlami, ktoré obsahujú fytoestrogény. (Rastlinná zložka, ktorá má podobné účinky ako ľudský estrogén.) Nachádzajú sa v sóji, tofu, tempehu a sezame.
Najlepšie bylinky na menopauzu
Samotná zmena životného štýlu však nemusí stačiť. Ak sú prejavy ženského prechodu výrazné a pretrvávajúce, môžete vyskúšať účinky niektorých bylín, ktoré vám predstavíme nižšie.
Ploštičník hroznatý
Vsadiť môžete aj na vinič hroznorodý, ktorý má dobré výsledky pri riešení návalov horúčavy. Má tiež pozitívny vplyv na priebeh a silu prejavov ženského prechodu. U reprodukčne aktívnych žien sa hroznová horčica používa aj pri syndróme polycystických ovárií alebo predmenštruačnom syndróme.
Červený ďatelina
Účinky červenej ďateliny sú veľmi obľúbené. Obsahuje fytoestrogény, ktoré sú veľmi podobné ľudskému estrogénu, ktorého množstvo sa počas menopauzy znižuje. Najčastejšie sa používa pri návaloch tepla, nočnom potení a pri úbytku kostnej hmoty, ktorý môže v pokročilých štádiách spôsobiť osteoporózu. Vzhľadom na jeho účinky sa neodporúča ženám, ktoré sú sledované kvôli rakovine súvisiacej s hormónmi.
Ľan siaty
Ďalším spojencom, ktorý vám môže pomôcť lepšie zvládať príznaky menopauzy, je ĺan siaty, ktorý si možno spájate predovšetkým s podporou normálneho trávenia. Medzi jeho potenciálne výhody patrí udržiavanie normálnej hladiny cholesterolu a zníženie návalov tepla a potenia.
Sója fazuľová
Sója obsahuje izoflavóny, ktoré sa správajú podobne ako ženský hormón estrogén, ktorého množstvo v tele počas menopauzy klesá. Medzi jeho najväčšie pozitíva patrí zníženie návalov horúčavy a potenia.
Smldinec chlpatý
Smldinec chlpatý sa už dlho považuje za ženskú bylinu, pretože pomáha zmierňovať problémy spojené s menštruačným cyklom. Okrem toho látky v ňom obsiahnuté podporujú hormonálnu rovnováhu, takže vás môže zbaviť príznakov PMS a príznakov rôznych hormonálnych búrok.
Ľubovník bodkovaný
Ľubovník bodkovaný je dobrý takmer na všetko. Považuje sa za významné prírodné antidepresívum. Pôsobí aj na problémy s nespavosťou, výkyvy nálad alebo príznaky menopauzy. Musíte však zvážiť, či je pre vás vhodný, pretože má kontraindikácie pre širokú škálu liekov. Vrátane hormonálnej antikoncepcie na prevenciu neželaného tehotenstva.
Ženšen pravý
Za vyskúšanie stojí aj ženšen, ktorý je jedným z najvyhľadávanejších stimulantov v Ázii. Okrem podpory normálnej hladiny energie, ktorá môže byť u žien v prechode nízka, podporuje aj duševnú bdelosť a výkonnosť. Môže tiež kolísať v dôsledku menopauzy, preto je dobré dať mu šancu.
Drmček obyčajný
Aj drmček obyčajný je známa ženská bylina. Tradične sa používal pri problémoch s akné, PMS a problematickej menštruácii. Počas menopauzy môže jeho užívanie prispieť k lepšiemu psychickému stavu a kvalitnejšiemu spánku. V zozname bylín na menopauzu má svoje jasné miesto.
Šalvia lekárska
Šalvia sa bežne používa ako korenie. Má však aj niekoľko účinkov, vďaka ktorým si ho všimli ženy v predmenopauzálnom a postmenopauzálnom veku. Odporúča sa pri návaloch tepla a nočnom potení. Je tiež spojená s nižším výskytom zmien nálady.
Hoci šalvia lekárska je ženami dobre znášaná, existuje množstvo druhov, z ktorých niektoré obsahujú látku nazývanú thujón. Ak je ho v tele veľa, môže spôsobiť vedľajšie účinky vrátane vracania alebo zvýšenej srdcovej frekvencie.
Ako ich správne používať?
Hoci môžete všetky tieto bylinky používať samostatne, najlepšie je, ak sa rozhodnete ich navzájom kombinovať. Často ich nájdete v prírodných výživových doplnkoch pre menopauzu a hormonálnu rovnováhu, ktoré obsahujú aj ďalšie dôležité látky, ktoré prispievajú k normálnemu fungovaniu organizmu a k celkovej pohode.
Okrem vyššie uvedených bylín hľadajte v ich zložení aj vitamín B5, vitamín B6, vitamín B12, vitamín D3, vitamín E a zinok.
Ako sa vyrovnať s menopauzou?
Aby bola pre vás menopauza príjemnejšia, dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy na menopauzu a podporu hormonálnej rovnováhy pomocou vitamínov a bylín by rozhodne mali dostať zelenú.
Ich používanie môžete doplniť o ďalšie užitočné tipy, ktoré prispievajú k lepšej kvalite života. Napríklad je potrebné hovoriť o svojich pocitoch a potrebách. Ak sa chcete so svojím partnerom milovať, informujte ho o potrebných zmenách a naučte sa používať kvalitný lubrikačný gél. (Ideálne na báze vody, aby nedošlo k poškodeniu kondómov alebo iných pomôcok.) Ďalej skúste pravidelne cvičiť a zlepšite svoj každodenný pitný režim. Nezabudnite tiež na pravidelný kontakt so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že je všetko v poriadku.