Nespavosť u žien: kedy je na vine menopauza?

Nespavosť môže postihnúť mužov aj ženy bez väčšieho rozdielu. Keďže však počas života prechádzame viacerými výraznými hormonálnymi zmenami a niektoré veci si berieme viac k srdcu, môžeme mať v porovnaní s našimi kolegami častejšie horší spánok. Môže mať na nespavosť priamy vplyv napríklad menopauza?

Nikto z nás nemôže existovať bez spánku. Napriek tomu existujú situácie, v ktorých si musíme spánok odoprieť na dlhé obdobie. Svoje o tom vedia napríklad ženy, ktoré noc čo noc vstávali, aby dojčili, prebaľovali alebo jednoducho utešovali svoje malé deti, keď sa im snívalo niečo zlé.

Kvalitu a dĺžku spánku však ovplyvňuje mnoho ďalších faktorov vrátane fyzickej aktivity počas dňa a duševného stavu. Ak teda trpíte úzkosťou a v poslednom čase zažívate zvýšenú mieru stresu, ani to vám pravdepodobne nepomôže.

Ako rozpoznať nespavosť?

Mnohí ľudia si nespavosť spájajú s tým, že sa hodiny po spánku prehadzujú a nemôžu zaspať. V skutočnosti je to však len jeden z možných prejavov. Môžete sa napríklad v noci častejšie budiť a potom vám chvíľu trvá, kým opäť zaspíte. Môže sa tiež stať, že sa zobudíte uprostred noci a už nemôžete zaspať.

Aké by to mohlo mať dôsledky, si asi viete celkom dobre domyslieť. Môžeme byť unavení, menej pozorní a mať menej energie.

Najčastejšie príčiny u žien

nespavosť spôsobuje menopauzu

Menopauza a hormonálna nerovnováha

Menopauza spôsobuje širokú škálu nepríjemných prejavov. Patria k nim návaly tepla a nočné potenie, ktoré vás môžu spoľahlivo vyrušiť z pokojných snov. Návaly horúčavy a potenie sa navyše môžu opakovať niekoľkokrát počas noci a môžu trvať aj niekoľko minút. Ak teda vstanete, aby ste sa prezliekli, osprchovali alebo osviežili vodou, je jasné, že potom budete mať problém zaspať.

Tehotenstvo

Počas tehotenstva si ženy zvyčajne chcú dopriať o niečo viac. To znamená, že si možno budete musieť vo väčšej miere uľaviť počas noci. V neskorších štádiách tehotenstva sa vám tiež môže ťažšie dýchať. Najmä ak ležíte na chrbte. Nehovoriac o tom, že vás môže pravidelne budiť kopajúce bábätko, ktoré má úplne iný spánkový režim.

Menštruácia

Niektoré ženy vnímajú zhoršenú kvalitu spánku aj počas menštruácie. Pred menštruáciou dochádza k zmenám, ktoré u mnohých žien spôsobujú PMS. To spôsobuje, že sme náladové, úzkostlivé a menej naladené.

PCOS

Áno, spánok žien ovplyvňuje aj syndróm polycystických vaječníkov(PCOS). V tomto prípade majú ženy v tele viac testosterónu a menej progesterónu. Na základe tejto nerovnováhy je teda kvalita spánku ženy horšia.

Depresia a úzkosť

Máte v hlave stále tie isté myšlienky? Ako zvládate prácu? Ako zvládate problémy vo vzťahoch? Dokážete splácať hypotéku? A ako sa vyrovnávate s neočakávanou životnou situáciou, napríklad s osamelým rodičovstvom? To všetko môže opäť negatívne ovplyvniť kvalitu a dĺžku vášho spánku.

čo pomáha pri nespavosti

Čo pomôže pri nespavosti v menopauze?

Keďže príznaky menopauzy môžu postihnúť ženy až 10 rokov pred ich poslednou menštruáciou a keďže často nie je k dispozícii žiadna liečba, zvyčajne sa odporúča dlhodobá zmena životného štýlu. Najčastejšie ide o fyzickú aktivitu, zmenu stravy alebo lepšiu hygienu spánku.

Môžete však vyskúšať aj dlhodobé užívanie prírodného výživového doplnku s obsahom vitamínov a bylín(vrátane fytoestrogénov), ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu a celkový pocit pohody.

V zložení si preto určite všimnite nasledujúce prvky:

A mnoho ďalších.

Niektoré z týchto bylín podporujú upokojenie, iné môžu podporiť pamäť a množstvo pociťovanej energie. Iné sa tradične používajú pri návaloch tepla a potení. Aby ste sa mohli opäť cítiť sami sebou.

Autorom článku je:

Jana Pařízková

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.

Vaša menopauza

Komplexný sprievodca menopauzou - čo je najlepšie na menopauzu, ako dlho trvá, kde si urobiť test, ako fungujú ženské hormóny. Všetko sa o tom dozviete tu.

Kontakt

Kontakt