V určitej fáze života ženy začne dochádzať k postupnému vyhasínaniu funkcie vaječníkov. Možno si to spočiatku ani nevšimnete, ale problémy sa časom začnú zväčšovať, až kým nevstúpite do menopauzy. Viete, ako rozpoznať premenopauzu? A dá sa na nástup menopauzy nejako pripraviť?
Schopnosť ženy reprodukovať sa je obmedzená pomerne jasným časovým rámcom, ktorého prekročenie znemožňuje počatie, donosenie a narodenie dieťaťa. Niektoré dámy túto skutočnosť vrátia, iným sa uľaví, že si už nemusia pravidelne robiť preventívny tehotenský test.
Takmer vo všetkých prípadoch sa však ženy musia nejako pripraviť na to, že budú musieť čeliť mnohým zmenám, z ktorých niektoré nebudú veľmi príjemné. Z tohto dôvodu sa mnohé ženy obávajú menopauzy.
Ako viete, že to príde? A aké tipy môžete dodržiavať, aby ste menopauzu prežili v čo najlepšej forme a nálade?
Čo je to premenopauza?
Premenopauza je prvou z troch fáz menopauzy. Toto obdobie zvyčajne nastáva medzi 40. a 50. rokom života. V priemere sa však tento proces začína približne štyri roky pred poslednou menštruáciou. Pre toto obdobie je typické, že funkcia vaječníkov sa začína spomaľovať, a tak dochádza k zmenám hormonálnej aktivity. Z tohto dôvodu sú poruchy menštruačného cyklu pomerne časté, pričom krvácanie môže byť oveľa menej predvídateľné, slabé alebo naopak oveľa silnejšie.
Prvé príznaky premenopauzy
Skôr ako sa pustíme do opisu premenopauzy, je dôležité si uvedomiť, že premenopauza znamená obdobie pred menopauzou. Odborníci pre túto fázu často používajú termín perimenopauza, preto sa nenechajte pomýliť týmito zmenami v pomenovaní.
Predmenopauza nemusí mať u žien žiadne závažné príznaky, pretože menštruácia stále prebieha a zmeny v hladinách hormónov môžu byť pomerne malé. Je však veľmi pravdepodobné, že časom sa stanú takými zjavnými, že vám bude jasné, že už ste na ceste k prechodu. (A to vás posunie do ďalšej fázy.)
Časom si môžete všimnúť napríklad:
- Dlhší alebo kratší menštruačný cyklus
- vynechanie menštruácie (ktoré môže byť stále spôsobené tehotenstvom)
- Silná alebo slabá menštruácia
- Nočné potenie
- Návaly horúčavy
- Problémov so spánkom
- Zmenou nálady
- Vaginálna suchosť
Ako dlho to trvá?
Každá žena je iná, preto neexistuje jednotná definícia, ako dlho by mala trvať premenopauza/perimenopauza u každej z nás. Zvyčajne sa však hovorí, že to, že ste v období pred prechodom, spoznáte podľa toho, že sa váš cyklus môže posunúť až o 7+ dní. Znamená to tiež, že ste mali aspoň jednu menštruáciu za posledné tri mesiace.
Okrem toho hormonálne zmeny pred nástupom menopauzy možno zistiť 8-10 rokov pred nástupom menopauzy. Samotná perimenopauza môže trvať niekoľko mesiacov, ale aj už spomínané 4 roky.
Ako sa pripraviť na menopauzu?
Prvým krokom môže byť dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy na príznaky a prejavy (pre)menopauzy, ktoré obsahujú bylinky, ktoré môžu zlepšiť vašu pohodu.
V ich zložení hľadajte:
- Červený ďatelina
- Plošinovka
- Ľan siaty
- Drmček obyčajný
- Ženšen
- Zinok
- Smldinec chlpatý
A ďalšie vitamíny a látky, ktoré prispievajú k normálnemu stavu ženského organizmu.
Užívanie takéhoto doplnku stravy by sa malo doplniť aj pravidelnou fyzickou aktivitou, ktorá vás udrží v kondícii, podporí normálnu kostnú hmotu a prispeje k vašej nálade. Veľmi dôležitá je aj zdravá strava, redukcia stresu a kvalitný odpočinok.
V neposlednom rade by ste si nemali odopierať sexuálny život, pretože aj ten môže prispieť k vašej väčšej spokojnosti a duševnej pohode.
Autorom článku je:
Jana Pařízková
Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.