Niekoľko dní pred menštruáciou sa zvyčajne cítime úplne hrozne. Máme zlú náladu, trápi nás teplota a chceli by sme sa úplne stiahnuť z verejných podujatí. Často to však nefunguje. Aj v tejto chvíli, keď sa necítime vo svojej koži, musíme podávať stabilný výkon. Existuje nejaký spôsob boja proti predmenštruačnému syndrómu a jeho príznakom?
Ženská náladovosť je legendárna pred začiatkom menštruácie. Dokonca až tak, že ju obviňujú zo všetkého. Je však spravodlivé povedať, že za tieto výkyvy často nemôžu ženy. V ich tele pravidelne prebieha hormonálna búrka, ktorá im dáva schopnosť počať a donosiť zdravé dieťa.
Problémom však je, že napriek tejto zdanlivej inakosti nemajú žiadnu úľavu. Napriek tomu, že mnohé z nich každý mesiac trápi predmenštruačný syndróm, ktorý má takú širokú škálu prejavov, že by sa z toho mnohým z nás zatočila hlava.
Pochopte, čo všetko ho môže ovplyvniť, a zistite, ako sa ho zbaviť!
Čo je predmenštruačný syndróm
Predmenštruačný syndróm (skrátene PMS) je stav, ktorý ovplyvňuje telo a psychiku ženy. Hoci prakticky žiadna žena ju neprežíva rovnako, najčastejšie sa vyskytuje v období krátko pred začiatkom menštruácie. Hoci existujú ženy, ktoré ju nepoznajú, odborné zdroje uvádzajú, že 90 % menštruujúcich žien ju aspoň niekedy zažíva. Ide teda o veľmi veľký problém, ktorý si zaslúži našu plnú pozornosť.
Príznaky predmenštruačného syndrómu
Naše okolie si najčastejšie všíma našu náladovosť a podráždenosť. Možno aj väčší sklon k plaču. Ak to bolo všetko!
Medzi ďalšie prejavy PMS patria:
- Teplota
- Depresia
- Nadúvanie
- Bolesť v podbrušku
- Akné
- Bolesť prsníkov
- Hnačka alebo zápcha
- Únava
- Nespavosť alebo nadmerná ospalosť
Niektoré ženy môžu tiež omdlievať, mať migrénu alebo zvracať. Takže to určite nie je niečo, čo by bolo príjemné pre každú ženu. Na predmenštruačný syndróm však neexistuje žiadny test. Jediné, čo sú lekári schopní zistiť z rôznych diagnostických metód, sú poruchy štítnej žľazy a iné zdravotné problémy, ktoré nemusia nevyhnutne súvisieť s PMS. (Niektoré z nich je tiež veľmi ťažké odhaliť. Napríklad endometrióza alebo chronický únavový syndróm.)
Liečba predmenštruačného syndrómu
Na predmenštruačný syndróm neexistuje liek. Preto sa ženám najčastejšie odporúča zmeniť životný štýl. Prípadne aj užívanie liekov proti bolesti.
Prírodná liečba
Jednou z prvých rád lekárov je zvýšiť pitný režim. To by malo prispieť k menším problémom s nadúvaním. Okrem toho by ženy mali konzumovať veľa ovocia, zeleniny a iných zdravých potravín. To však často vyvracia skutočnosť, že ženy majú v tomto období oveľa väčšiu chuť na čokoládu a iné nezdravé potraviny.
Strava ženy s PMS by mala obsahovať aj viac vitamínu D, vitamínu B6, vápnika a horčíka. Čo by malo pomôcť zlepšiť náladu a zmierniť menštruačné kŕče. Spánok, cvičenie a zníženie stresu sú tiež bezpečnou stávkou. Z byliniek s prehľadom vyhráva palička. Púpava pomáha pri plynatosti. Môžete tiež skúsiť užívať ľubovník bodkovaný (pozor na antikoncepciu!) a ginkgo biloba.
Lieky
Pokiaľ ide o lieky na PMS, nemáte veľký výber. Pokiaľ pravidelne neužívate lieky proti bolesti, lieky na spanie, lieky proti zápche alebo preháňadlá. Keďže takto nemôžete existovať príliš dlho, je rozumnejšie, ak sa rozhodnete potlačiť vedľajšie účinky dlhodobým užívaním doplnkov stravy pre ženy v menštruácii alebo pre ženy v menopauze. Obsahujú byliny, ktoré majú pozitívny vplyv na hladinu hormónov a psychickú pohodu. Po nejakom čase by ste sa mali cítiť lepšie.
Autorom článku je:
Jana Pařízková
Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.