Progesterón je druhý ženský pohlavný hormón, ktorý pôsobí na reprodukciu. Keďže sa však častejšie hovorí o úlohe ženského hormónu estrogénu, v tomto článku vám povieme všetko, čo o ňom potrebujete vedieť.
Ženské telo má veľmi zložitý systém fungovania. Každý mesiac, počnúc prvou menštruáciou (menarché), sa v nej opakujú cykly, ktoré ju pripravujú na tehotenstvo. Po skončení tohto reprodukčne aktívneho obdobia nastáva menopauza, počas ktorej ubúdajú ženské pohlavné hormóny a telo začína fungovať inak, ako sme boli zvyknutí. (Čo so sebou prináša mnohé nevýhody a zdravotné riziká.)
Ale keďže svet ženských hormónov je pre mnohých z nás stále tak trochu záhadou, dnes sa zameriame na pomerne komplexný opis toho, za čo je progesterón v ženskom tele zodpovedný.
Čo je progesterón
Progesterón je steroidný ženský hormón. V tele ho tvorí žlté teliesko vaječníka (endokrinná žľaza). Keď žena otehotnie, tento hormón vylučuje aj placenta. Okrem toho sa na jeho produkcii podieľajú nadobličky a semenníky. Počas menopauzy jeho hladina v ženskom tele prudko klesá. Čo do značnej miery súvisí s tým, že v tomto období je funkcia vaječníkov vyhasnutá.
Pokiaľ ide o jeho špecifické úlohy v ženskom organizme, progesterón ovplyvňuje sekrečnú fázu menštruačného cyklu. Podporuje tiež rast maternicovej sliznice po ovulácii. Samozrejme, len ak je vajíčko oplodnené. V opačnom prípade sa jeho činnosť preruší. Naopak, keď nastane tehotenstvo, progesterón zastaví menštruačný cyklus. Prispieva tiež k zahusťovaniu hlienu krčka maternice a ovplyvňuje vývoj mliečnych žliaz.
Vysoká hladina progesterónu
Vysoké hladiny ženského hormónu progesterónu zvyčajne nespôsobujú mužom žiadne problémy. Ide o prirodzený proces, ktorý súvisí najmä s obdobím tehotenstva, počas ktorého je progesterón obsadený. Progesterón je tiež súčasťou hormonálnej antikoncepcie. V tele nevyvoláva ovuláciu.
Nedostatok progesterónu
Ak má žena v tele málo progesterónu, je to oveľa zložitejšie. Ovplyvňuje jej plodnosť a menštruačný cyklus. Medzi hlavné ukazovatele tohto problému patrí neschopnosť udržať tehotenstvo, nepravidelná menštruácia a slabá funkcia vaječníkov.
Ako doplniť progesterón?
Podpora produkcie progesterónu môže prebiehať na viacerých úrovniach. Ak máte skúseného lekára, môže vám odporučiť progesterón vo forme gélov a mastí. Sú pomerne cenovo dostupné, takže sa nemusíte obávať, že by vám ich používanie urobilo dieru do peňaženky. V prípade väčších ťažkostí vám lekár môže navrhnúť aj užívanie liekov.
Zvýšenie progesterónu prirodzeným spôsobom
Ak chcete najprv skúsiť zvýšiť progesterón prirodzenou cestou, môžete sa zamerať na zmenu stravy. Konzumácia brokolice, kapusty, karfiolu, orechov, tekvice alebo špenátu má pozitívny vplyv na podporu jeho tvorby v tele. Niektoré potraviny sú tiež spojené s poklesom estrogénu v tele, čo by mohlo mať za následok aj zvýšenie progesterónu. Medzi potraviny, ktorým sa pripisuje tento účinok, patria banány a už spomínaná kapusta.
Hladinu progesterónu vo vašom tele môžete podporiť aj tým, že:
- Budete menej vystresovaní
- Budete mať zdravú telesnú hmotnosť
- Nebudete sa nadmerne fyzicky namáhať
- Budete spať
Z byliniek by vám mohli pomôcť:
- Smldinec chlpatý
- Ľan siaty
- Drmček obyčajný
Skúste tiež dlhodobo užívať voľnopredajné doplnky stravy pre ženy v menopauze, ktoré sú na prírodnej báze. Obsahujú bylinky a ďalšie telu prospešné látky, ktoré majú pozitívny vplyv na udržanie vysokej kvality života aj v takomto náročnom období. Okrem vyššie uvedených bylín hľadajte v ich zložení červenú ďatelinu, plocholisté hrozno, zinok a komplex vitamínov. Nemali by ste sa však spoliehať na to, že ich účinok pocítite do týždňa. Keďže ženské telo funguje v cykloch, musíte byť k sebe trpezlivá. Spolu s tým podniknite ďalšie kroky, ktoré povedú k celkovej zmene životného štýlu, a uvidíte, že sa časom budete cítiť oveľa lepšie.
Autorom článku je:
Jana Pařízková
Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Moje motto zní: Buďte během menopauzy v pohodě.